Od lipca do września br. 29 młodych osób z niepełnosprawnością zdobywało wiedzę i doświadczenie w ramach staży III edycji programu „Sprawny staż”, organizowanego przez Fundację Grupy ERGO Hestia Integralia.
Partnerami tegorocznej edycji programu, oprócz ERGO Hestia, jest 11 międzynarodowych firm: Accenture, Bayer, Credit Agricole, Deloitte, IKEA, mBank, ORLEN, Procter & Gamble, Rossmann, Siemens Healthineers, State Street. Każda z nich zaoferowała kandydatkom i kandydatom atrakcyjne stanowiska i możliwość rozwoju kompetencji zawodowych. Osoby zainteresowane mogły wybrać miejsca stażowe w takich obszarach, jak administracja, HR, analiza danych, chemia, finanse, IT, logistyka, marketing i komunikacja oraz prawo. Praktyki w ramach programu trwają 3 miesiące, choć część firm oferuje także staże półroczne lub roczne. Minimalna stawka wynagrodzenia wynosi 4872 zł brutto za miesiąc stażu w pełnym wymiarze czasu pracy. Program zakłada trzy tryby pracy – formułę stacjonarną, hybrydową lub zdalną.
Na czym polega program „Sprawny staż”
Organizacja partnerska programu zgłasza maksymalne 3 oferty stażowe. Integralia prowadzi rekrutację, po której rekomenduje konkretnych kandydatów i kandydatki. Firma wybiera osoby stażujące i ustala szczegóły – rodzaj umowy, tryb współpracy, długość i wymiar stażu, a kolejnym krokiem jest już podpisanie umowy. Integralia szkoli i przygotowuje organizacje partnerskie do przyjęcia osób stażujących. Fundacja dba o włączające środowisko pracy, monitoruje i nadzoruje przebieg stażu oraz wspiera absolwentów i absolwentki programu w dalszym rozwoju kariery.
„Sprawny staż” oferuje wielowymiarowe wsparcie w karierze zawodowej dla młodych osób z niepełnosprawnościami. Dwa główne cele to otwarcie drzwi do ciekawych i ambitnych projektów oraz uwolnienie potencjału zawodowego młodych, utalentowanych ludzi.
„O tym, jak rozwojowy jest to program, świadczy skala zainteresowania firm i samych osób kandydujących – w pierwszej edycji mieliśmy cztery organizacje partnerskie, w trzeciej, która właśnie się kończy – aż trzy razy tyle!. Wzrosła również liczba zainteresowanych osób kandydujących – z początkowych 30 do aż 165 w obecnej edycji. Doświadczenie w międzynarodowym środowisku biznesowym w uznanych na rynku przedsiębiorstwach na pewno zaprocentuje w ich dalszym życiu zawodowym. Warto zresztą podkreślić, że ok. 40% stażystów i stażystek zostaje w firmach po zakończeniu programu” – mówi Monika Truszkowska-Bednarek, prezeska Fundacji Grupy ERGO Hestia Integralia.
Kim są osoby uczestniczące w programie?
Do udziału w programie zaprosiliśmy osoby studiujące, a także absolwentki i absolwentów studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich z całej Polski. Osoby te musiały spełniać dwa warunki: posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz nie mieć ukończonych 30 lat. Oprócz wymaganych w ofercie kompetencji, ważna była ich motywacja oraz gotowość do rozwoju. Aplikacje można było składać do 26 maja 2024 roku.
Partnerami instytucjonalnymi/medialnymi programu są: Karta Różnorodności koordynowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Pracodawcy Pomorza, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska), UN Global Compact Network Poland, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Akademia Leona Koźmińskiego, Magazyn My Company, wyborcza.biz, Radio 357 oraz Life On Wheelz.
Podsumowaniem tegorocznej edycji Sprawnego stażu będzie konferencja, która odbędzie się w II połowie listopada br. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu: www.sprawnystaz.pl.