DE&I, a zatem i prawa człowieka zajmują ważne miejsce w ramach literki S w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju, co stało się już oczywistością i do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Zatem raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju to także raportowanie DE&I oraz innych praw człowieka.
Podejmowanie decyzji w oparciu o wiarygodne informacje jest podstawą przetrwania i dostosowania do zmieniającej się rzeczywistości i wyzwań społeczno-gospodarczych i tematyka DE&I nie jest tu wyjątkiem. Cherry picking albo niepełne czy wybiórcze dane, wreszcie dane zebrane na podstawie niewłaściwych analiz czy niewłaściwie zaprojektowanych pomiarów mogą w dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej i ekonomicznej kosztować biznes więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Skąd jednak osoby zarządzające organizacją, a tym bardziej ich interesariuszki czy interesariusze mają wiedzieć, że informacje przedstawiane m. in. w raportach zrównoważonych są wiarygodne, czy mogą im zaufać i podejmować w oparciu o nie decyzje?
Jednym z narzędzi dostarczających racjonalnego zapewnienia o takiej wiarygodności jest audyt, który zweryfikuje zgodność z określonym standardem. Taki, który zbada funkcjonowanie ładu organizacyjnego, zarządzania ryzykiem i działanie kontroli wewnętrznej. W konsekwencji albo potwierdzi ich prawidłowość albo wyda rekomendacje, które pomogą organizacji osiągać jej cele w bardziej optymalny sposób. Bez względu na dojrzałość systemu w organizacji można i z pewnością warto skorzystać z pomocy audytora wewnętrznego albo zewnętrznego, aby w sposób obiektywny potwierdził jego adekwatność i skuteczność, dzięki czemu można określić poziom dojrzałości procesów i odpowiedzialnie zaprojektować dalsze działania. Przy ograniczonych zasobach rozwój powinien zostać dobrze zaplanowany i dostosowany do możliwości organizacji, albo przynajmniej należy zdiagnozować istniejące w nim luki, co też jest przecież niezwykle pożądaną informacją, która może dostarczyć argumentów w dyskusji. Audyt jest też dobrym narzędziem do weryfikacji spełnienia wymogów minimalnych gwarancji zawartych w taksonomii, które w zakresie praw człowieka odwołują się do obowiązujących już ponad dekadę Wytycznych ONZ i Wytycznych OECD w tym zakresie. Szukajmy więc u źródła: