Warszawa różnorodna
Architekci zmiany i ambasadorowie różnorodności w miejscu pracy
Strategia rozwoju relacji pracowniczych
Zachowania niepożądane – kompleksowy program naprawczy
Zarządzanie różnorodnością
Diagnoza zachowań negatywnych i niepożądanych w organizacji
Warszawa różnorodna
Roczny projekt mający na celu zaprojektowanie i realizację partycypacyjnego procesu wypracowania strategii miasta stołecznego Warszawy w obszarze promowania różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji. Zaangażowałyśmy do pracy blisko 150 przedstawicieli i przedstawicielek wyspecjalizowanych organizacji pozarządowych, instytucji naukowo-badawczych, środowisk opiniotwórczych i urzędników_czek. W efekcie powstała pierwsza w Polsce, wzorcowa strategia miejskiej polityki DE&I.
Doświadczenia te były wykorzystane przy pracach nad Modelem ds. równego traktowania w Gdańsku, lokalnym planem działania dla Poznania i przy eksperckich pracach nad kolejną polityką równego traktowania w Warszawie.
Architekci zmiany i ambasadorowie różnorodności w miejscu pracy
To blisko roczny projekt realizowany dla firmy zatrudniającej w Polsce ponad 10 tys. osób. Składał się z cyklu szkoleń kompetencyjnych oraz świadomościowych dotyczących postrzegania i praktycznych wymiarów różnorodności w organizacji, analiz biznesowych oraz rekomendacji rozwojowych dla członków zespołu opracowującego i wdrażającego strategię zarządzania różnorodnością.
Strategia rozwoju relacji pracowniczych
To jeden z tych ponadczasowych projektów, które dają nam dużo satysfakcji, a które od lat realizujemy z sukcesem w wielu organizacjach – od spółek technologicznych, grup spółek IT, do międzynarodowych koncernów telekomunikacyjnych czy ambasad. Opracowujemy indywidualny proces inkluzywnego projektowania doświadczenia pracowniczego w konkretnym przedsiębiorstwie. Efektem prac jest wdrożona polityka firmy dotycząca relacji pracowniczych uwzględniająca potrzeby zróżnicowanych społeczności i indywidualnych osób (współ)tworzących organizację.
Zachowania niepożądane – kompleksowy program naprawczy
Praca zdalna nie spowodowała, że zachowań niepożądanych jest mniej. One jedynie zmieniły swoją formę i charakter. Dlatego pomimo pandemii wciąż realizujemy wiele projektów dotyczących wyjaśniania zgłoszeń zachowań niepożądanych. Prowadzimy postępowania wyjaśniające, pracujemy z osobami doświadczającymi i stosującymi takie zachowania i z całymi zespołami. Opracowaliśmy i wspieraliśmy organizację we wdrożeniu kompleksowego programu naprawczego w sytuacji, w której na skutek zbiorowej skargi na przypadki mobbingu konflikt eskalował do rozmiarów uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie. Trudny proces wdrażania zaproponowanych rozwiązań trwał kilka miesięcy. Dzisiaj organizacja funkcjonuje harmonijnie, efekty cyklicznie prowadzonej weryfikacji jej sytuacji pod względem jakości relacji pracowniczych nie wskazują na występowanie nieprawidłowości.
Zarządzanie różnorodnością
Kształcenie przyszłych menedżerów i menedżerek jest bardzo ważne w upowszechnianiu i rozwijaniu polityki różnorodności i inkluzji. Dlatego od lat prowadzimy zajęcia z zakresu zarządzania różnorodnością na podyplomowych studiach m.in. w Akademii Leona Koźmińskiego i Collegium Civitas.
Diagnoza zachowań negatywnych i niepożądanych w organizacji
To proces wyróżniający się spośród dostępnych na rynku nie tylko unikalną jakością, ale także indywidualizacją narzędzia badawczego pod dobrze zbadanie potrzeby konkretnej organizacji. Nie proponujemy standardowego narzędzia, a diagnozę dopasowaną do specyfiki i oczekiwań Klienta. Proces polega na wspólnej pracy z Klientem zorientowanej na analizę potrzeb, a następnie zaprojektowaniu narzędzia badawczego pod indywidualne potrzeby konkretnej organizacji. Pozwala to badać dokładnie to, na czym zależy Klientowi, ale także opracować celowane, adekwatne i zindywidualizowane rekomendacje dotyczące dalszych działań Klienta.