To vademecum w pigułce dla komisji antymobbingowych, które Dominika Sadowska (Divercity+) napisała we współpracy z dr Małgorzatą Wypych (Mental Health Help Line).
Nie o tym czym jest, a czym nie jest mobbing, jakie przysługują środki ochrony, ale o tym co zrobić krok po kroku kiedy już wpłynie informacja o tym, że ktoś tego mobbingu doświadcza. I nie z perspektywy obowiązującej w organizacji procedury, ale bardzo praktycznej ,,HR-owej”, a nawet rzecznika relacji pracowniczych czy Komisji wyjaśniającej – kogo pytać najpierw, kogo później i o co, w jaki sposób, a o co nie pytać wcale, dlaczego, o co i jak zadbać, jak wesprzeć, co dalej z Zespołem, w którym mobbing się pojawił…
Choć zasadniczo brakuje orzeczeń sądowych dotyczących mobbingu w sytuacji pracy zdalnej, takie zachowania przecież nie zniknęły tylko dlatego, że pracujemy ,,w onlajnie”. Teraz częściej pytacie o cyberstalking, o to czy nasilające się m. in. przez stres izolacyjny, a także realne ryzyko utraty pracy konflikty mogą przerodzić się w mobbing i czy możemy w takich warunkach przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.
Mobbing nie zniknął tylko dlatego, że nie spotykamy się już/ czasowo we wspólnej przestrzeni. On się tylko przepoczwarzył. Więcej w Personel Plus (05.2020).