Komunikowanie DEI rządzi się zbliżonymi prawami do komunikowania innych rozwiązań z obszaru human centered innovation. Ma jednak swoją specyfikę, o którą warto zadbać, by była to komunikacja nie tylko o DEI, ale także na rzecz DEI, a także, by poza rolą informacyjną, pełniła też ważną rolę w kreowaniu proaktywnej postawy w budowaniu kultury włączenia.
Proponujemy Wam listę kontrolną zaprojektowaną zgodnie z zasadą 5xW, którą być może znacie i stosujecie jako skuteczne narzędzie weryfikacji informacji czy analizy problemu. Tym razem zachęcamy do jej wypróbowania jako narzędzia projektowania komunikacji DEI:
#1 What / co Co konkretnie chcesz zakomunikować?
Jak to nazwiesz?
Czy będzie to nowe podejście, nowe działanie, strategia?
Jesteś pewna_y, że osoby w firmie wiedzą, co oznaczają poszczególne litery z akronimu DEI? W jaki sposób tłumaczycie i jak rozumiecie na poziomie organizacji: Diversity, Equity, Inclusion?
#2 Who / kto Kto powinien komunikować DEI?
Czy powinna to być osoba prowadząca temat DEI w organizacji?
A może osoba, która jest sponsorem_ką DEI albo osobą z zarządu, do której raportuje się ten obszar?
Być może warto w tę komunikację włączyć, a może ją przekazać Ambasadorkom_om DEI albo sieci pracowniczej i uczynić z niej peer communication albo komunikację oddolną?
Do kogo powinna być kierowana komunikacja?
Czy budujecie komunikację dla ogółu osób zatrudnionych, kadry managerskiej, a może dla zarządu?
#3 When / kiedy Kiedy (nie) jest najlepszy moment do komunikowania DEI?
Czy chcecie to zrobić przy okazji town hall, czy innej formuły spotkania wszystkich osób pracujących?
Być może ma być to element expose managerskiego, nowej osoby w zarządzie, osoby leadującej sieci pracowniczej albo tematowi DEI w organizacji?
A może chcecie wykorzystać moment publikacji sprawozdania niefinansowego?
Jeśli właśnie publikujecie nową politykę czy procedurę antydyskryminacyjną, to przy tej okazji również możecie wzmocnić temat różnorodności w firmie.
#4 Where / gdzie Jakimi kanałami chcecie komunikować DEI?
Czy komunikacja powinna mieć miejsce podczas spotkania, może jest to spotkanie online, a może ma formułę mieszaną? Być może planujesz jakieś ważne wydarzenie związane z DEI?
Pamiętaj że komunikacja to nie tylko język, ale też obraz, zdjęcia wykorzystywane na www i w prezentacjach dla Klientów_ek i symbolika. Ważne, by tworzony przekaz był synergiczny.
A może sprawdzi się u Was komunikacja omnikanałowa?
Rozważ uspójnienie komunikacji na www, w newsletterze, nie zapomnij też o zakładce ,,kariera”.
Pamiętaj, by z przekazem dotrzeć do wszystkich osób pracujących – jeśli pracujesz w firmie produkcyjnej nie pomijaj osób na stanowiskach brygadzistów_ek!
#5 Why / dlaczego
Z czego wynika potrzeba opracowania komunikacji DEI w firmie? Być może wynika z wartości organizacji, może jest efektem zrealizowanego właśnie badania, a może potrzebujesz “quick win”, by opracować wkład do raportu ESG?
W jakim celu ją projektujesz?
Jaką zmianę ma wywołać taka komunikacja – co ma się wydarzyć w efekcie zakomunikowania DEI?