Łącząc „polubienia” na Facebooku z ograniczonymi informacjami ankietowymi orientację seksualną mężczyzn można prognozować w 88% przypadków, pochodzenie etniczne użytkownika w 95% przypadków, a to, czy użytkownik był chrześcijaninem czy muzułmaninem w 82% przypadków. Biorąc pod uwagę, że 55 % HR menedżerów uważa, że już w najbliższych pięciu latach sztuczna inteligencja będzie narzędziem standardowo wykorzystywanym w ich pracy, pytamy dzisiaj czy to nie doprowadzi do dyskryminacji?
Reuters podaje, że własne narzędzia rekrutacyjne tworzą już na przykład Goldman Sachs i Microsoft Corp’s (MSFT.O). W Edynburgu specjalnie powołany zespół podejmuje próbę stworzenia narzędzia rekrutacyjnego dla Amazona.
W jaki sposób wykorzystać sztuczną inteligencję do zarządzania różnorodnością? A jeśli zamiast wspierać DE&I AI okaże się cichym sprzymierzeńcem systemów dyskryminacyjnych? Gdzie tkwi haczyk?
Rozważania na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w zakresie tworzenia systemów rekrutacyjnych i nie tylko kontynuujemy na łamach listopadowego Personel Plus 🙂